Saç Dökülmesinin Nedenleri

Uzmanlara göre günde 100 saç telinden fazla saç kaybı, saç dökülmesi olarak nitelendirilebilir. Zamanında müdahale ile kısa sürede önüne geçilebilen bu durum hem erkek, hem de kadınlarda büyük problemlere neden olmaktadır. Mutlak tedavi edilmesi gereken saç dökülmesi sorununda doğru tedavi yöntemlerinin belirlenebilmesi için ilk olarak saç dökülmesinin nedenleri kısmında geniş bir araştırma yapılmalıdır. Nedenin belirlenmesinin ardından az çok belli olan tedavi yöntemleri ile hastanın sağlıklı saçlara sahip olması sağlanabilir.

Kişiye, yaşa, cinsiyete ve daha pek çok farklı faktöre bağlı olarak değişen bu nedenlerden en sık görülenleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • Fiziksel ve duygusal stres: Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden olan fiziksel stres, yaşanan her hangi bir kaza, geçirilen bir ameliyat ya da yaşanan bir hastalık sonucunda ortaya çıkan stres durumudur. Fiziksel olarak bir nedene bağlandığı için fiziksel stres adı verilen bu durum, duygusal strese göre daha fazla görülmektedir. Her hangi bir olay karşısında aşırı üzüntü durumunda ortaya çıkan stres çeşidi olan duygusal strese en güzel örnek çok sevilen birinin kaybı ya da boşanmalar verilebilir.
  • Hamilelik: Kadınlarda meydana gelen saç dökülmelerinin temel nedenlerinden biri olan hamilelik döneminde saç dökülmesi, bebeğin annenin aldığı vitaminlere ortak çıkması ile oluşur ve asıl doğum sonrasında daha fazla şekilde dökülmeye neden olur.
  • Fazla A vitamini ya da eksik B vitamini alınması durumları: Saçlar kişinin beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenme ile beslenen ve ışıldayan saçlar sağlıksız ya da yanlış beslenme ile dökülme yaşayabilir. A vitamininin fazla alınması ya da B vitamininden az alınması durumlarında saç dökülmesi yaşanabilir.
  • Anemi: 20-50 yaş arası kadınların çoğunda olan demir eksikliğine bağlı anemi, basit demir ilaçları ile tedavi edilebilir ve yeniden saçların çıkması sağlanabilir.
  • Protein eksikliği: Vücut için de önemli bir yere sahip proteinin eksik olması durumunda saçlarda dökülme meydana gelebilir. Bu sorunun çözümü için protein miktarı yüksek olan et, süt, peynir, yoğurt gibi besinler alınabilir.,
  • Yaşa bağlı saç dökülmesi: Hem kadın hem de erkeklerde 60 yaşından sonra meydana gelen saç dökülmesinde ilerleyen yaş ve buna bağlı hormonların dengesizleşmesi etkili olmaktadır.
  • Kemoterapi: Bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı tedavi olarak uygulanan kemoterapi sırasında da saçlarda dökülme meydana gelebilir.
  • Bazı ilaçlar: Aspirin ve türevlerindeki kanı sulandırma özelliği ya da sürekli kullanılan ilaçlardaki hormon dengelerini bozma özelliği saçların dökülmesine neden olabilir.
  • Genler: Özellikle erkeklerde daha çok ortaya çıka genetik olarak saçların dökülmesi durumu nadiren de olsa bayanlarda da ortaya çıkmaktadır.

Yukarıda maddeler ile belirtilen bir ya da daha fazla nedene bağlı olarak saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu nedenlerin iyi şekilde analiz edilmesi ve nedenin doğru şekilde tespiti ile saç dökülmesinin önüne geçmek mümkündür.