Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Saç dökülmesinin nedenleri konusuna girmeden uzmanlara kulak verelim. Uzmanlara göre günde 100 saç telinden fazla saç kaybı, saç dökülmesi olarak nitelendirilmektedir. Zamanında müdahale ile kısa sürede saç dökülmesinin önüne geçilebilmektedir. Bu durum hem erkek, hem de kadınlarda büyük problemlere neden olmaktadır. Mutlak tedavi edilmesi gereken saç dökülmesi sorununda doğru tedavi yöntemlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için geniş bir araştırma yapılmalıdır. Nedenin belirlenmesinin ardından az çok belli olan tedavi yöntemleri ile hastanın sağlıklı saçlara sahip olması sağlanabilir.

Kişiye, yaşa, cinsiyete ve daha pek çok farklı faktöre bağlı olarak saç dökülmesi nedenleri değişmektedir. Bu nedenlerden en sık görülenleri aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

saç dökülmesinin nedenleri
Saç dökülmesinin nedenleri?

Saç dökülmesinin nedenleri ve çözüm önerileri

  • Fiziksel ve duygusal stres: Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden olan fiziksel stres, yaşanan her hangi bir kaza, geçirilen bir ameliyat ya da yaşanan bir hastalık sonucunda ortaya çıkan stres durumudur. Duygusal stres yaşayanlarda saçlarda dökülme sorunu daha fazla yaşanmaktadır.
  • Hamilelik: Kadınlarda meydana gelir. Saç dökülmelerinin nedenleri konusunda bu da önemli bir maddedir. Hamilelik döneminde saç dökülmesi yaşanmaktadır. Bebeğin annenin aldığı vitaminlere ortak çıkması ile oluşur ve asıl doğum sonrasında daha fazla şekilde dökülmeye neden olur.
  • Fazla A vitamini ya da eksik B vitamini alınması durumları: Saçlar kişinin beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir.  A vitamininin fazla alınması ya da B vitamininden az alınması durumlarında saç dökülmesi yaşanabilmektedir.
  • Anemi: 20-50 yaş arası kadınların çoğunda olan demir eksikliğine bağlı anemi, basit demir ilaçları ile tedavi edilebilir ve yeniden saçların çıkması sağlanabilmektedir.
  • Protein eksikliği: Vücut için de önemli bir yere sahip proteinin eksik olması durumunda saçlarda dökülme meydana gelebilir. Bu sorunun çözümü için protein miktarı yüksek olan et, süt, peynir, yoğurt gibi besinler alınabilmektedir.
  • Yaşa bağlı saç dökülmesi: Hem kadın hem de erkeklerde 60 yaşından sonra meydana gelmesi çok olasıdır. Saç dökülmesinde ilerleyen yaş ve buna bağlı hormonların dengesizleşmesi etkili olmaktadır.
  • Saç dökülmesinin nedenlerinden birisi de kemoterapidir. Bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı tedavi olarak uygulanan kemoterapi sırasında da saçlarda dökülme meydana gelmektedir.
  • Bazı ilaçlar: Aspirin ve türevlerindeki kanı sulandırma özelliği dökülme nedenidir. Ayrıca sürekli kullanılan ilaçlardaki hormon dengelerini bozma özelliği saçların dökülmesine neden olmaktadır.
  • Genler: Özellikle erkeklerde genetik saç dökülmesi sorunları yaşanır. Bu durum nadiren de olsa kadınlarda da görülmektedir.

Son sözler

Bir ya da daha fazla nedene bağlı olarak saç dökülmesi meydana gelebilir. Bu nedenlerin iyi şekilde analiz edilmesi çok önemlidir. Nedenin doğru şekilde tespiti ile saç dökülmesinin önüne geçmek mümkündür. Saç dökülmesinin nedenleri konusunda bilgiler vermeye çalıştık.