Saç Dökülmesi – Dökülmeye Neler İyi Gelir?

Saçlarda bir zaman sonra yıpranma, dökülme görülmektedir. Hatta bu durum bazen kelleşmeye kadar gidebilmektedir. Saç dökülmesine neden olan birçok etmen bulunmaktadır. Erkeklerde bu rahatsızlığın en önemli sebeplerden bir tanesi genetik veya demir eksikliğindendir. Kadınlarda ise çinko eksikliğinden ya da hormonal durumlardandır. Normalde gün içerisinde elinize gelen dökülmüş saçlarınız aslında o an kopmamıştır. Dökülen saçlarınız normalde 1-2 öncesinde kopmuş fakat deri kanalında tutulmuştur. Peki, saç dökülmesi nasıl önlenir, soruna neler iyi gelir?

Saç Dökülmesi - Dökülmeye Neler İyi Gelir?
Saç Dökülmesi – Dökülmeye Neler İyi Gelir?

Eğer saç dökülmesine ne iyi gelir diye soracak olursanız, öncelikle saçlarınızın neden döküldüğünü öğrenmek zorundasınız. Eğer saçlarınız çinko ya da demir eksikliğinden ötürü dökülüyor ise öncelikle bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz da uygun görürse, ilk önce bu sorunu çözmek için ilaç yöntemine başlamanız gerekebilir.

Saç dökülmesi sorunu, dökülmeye neler iyi gelir?

Hangi besinler saç dökülmesine iyi gelmektedir

Saç dökülmesi : en çok engelleyen besinlerden birisi deniz ürünleridir. Bolca tüketmemiz gerekmektedir. Deniz ürünleri arasında en etkili olanı ise somon balığıdır. Saç dökülmesini engellemek için tüketilmesi gereken diğer besinler ise havuç, barbunya, fındık, yulaf, yumurta, kırmızı et, yoğurt ve süt ürünleridir.

Saç dökülmesine iyi gelen diğer besinlerden bir tanesi ise kuruyemişlerdir. Yani E vitamini deposu olan fındık, ceviz ve badem de mutlaka tüketilmesi gerekenler arasındadır. Saç dökülmesini sağlayan en büyük etkenlerden birisinin de demir eksikliği olduğunu biliyorsunuz. Bu sebeple demir eksikliğine çözüm olarak bolca sebze tüketmek gerekir.

İçerisinde C vitamini bulunan meyveleri de tüketmek saç dökülmesini azaltır. Bu tarz meyveler antioksidan özelliği taşır ve bu saç dökülmesine iyi gelir. Özellikle mandalina, portakal ve greyfurt tüketmek hem sağlığınız hem de saçlarınız için önemlidir.

Saç dökülmesi önlenebilir mi? Önemek için neler yapılmalıdır?

  • Saç derisinin kanlanmasını sağlayan damarların akış yönünde deriye masaj yapmalıdır.
  • Saç ve özellikle saç derisine zarar veren ürünlerden kaçınılmalıdır.
  • Yüksek miktarda A vitamini almak da saçın dökülmesini sağlar. Çok fazla A vitamininden kaçınılmalıdır.
  • Protein ağırlıklı besinlerin tüketilmelidir.
  • Demir ve çinko eksikliği için ek vitaminler kullanılmalıdır.
  • Stresten uzak durulmalıdır.
  • Sigara ve alkol kullanımı var ise azaltılmalıdır.
  • Saçı her gün yıkamamalıdır.